
Zyski przedsiębiorstwa: definicja, rodzaje i wzory obliczeniowe
- Strona główna
- Blog AgendaPro
- Korzyści z prowadzenia przedsiębiorstwa: definicja, ...
Aby poznać korzyści płynące z firmy należy poznać niektóre narzędzia księgowe. W tym artykule proponujemy opowiedzieć o nich prostym językiem, abyś nie będąc ekspertem, mógł w satysfakcjonujący sposób zastosować je w praktyce w swoim biznesie .
Zobaczmy zatem, czym są między innymi zyski korporacyjne, księgowe, brutto i netto.
Czym jest zysk przedsiębiorstwa?
Zysk z działalności gospodarczej jest rodzajem zysku księgowego. Czyli mówimy o produkcie wynikowym, który określa różnicę między wydatkami a przychodami uzyskiwanymi przez Twój biznes i który w ostatecznym rozrachunku trafia zarówno do Ciebie, jak i Twoich wspólników.
Definiuje się ją jako różnicę między rentownością wynikającą ze sprzedaży, inwestycji i wszystkich wydatków, od zmiennych po nieuniknione, które każda firma musi ponieść, aby utrzymać się na rynku.
Procedura ta zależy od tak zwanego "rachunku zysków i strat", który możemy zdefiniować jako ewidencję, którą jesteś zobowiązany prowadzić nie tylko w celu zmierzenia wzrostu i ewolucji twojego biznesu, ale także w celu określenia zarówno kondycji, jak i zysku księgowego firmy w roku podatkowym.
Z pewnością dla lepszego zrozumienia zysków z działalności gospodarczej mamy do czynienia z takimi pojęciami jak zysk brutto i zysk netto. Najpierw jednak przyjrzyjmy się, czym jest zysk jako taki i jakie są jego rodzaje. W szczególności będziemy się odnosić do zysku księgowego i zysku ekonomicznego.
Co to jest zysk?
Najogólniej mówiąc, zysk rozumiemy jako wszystko, co w danym okresie gospodarczym można zaliczyć do zysków. Jego obliczenie jest wynikiem porównania kosztów całkowitych i przychodów całkowitych. Im większa różnica między Twoimi przychodami a kosztami, tym większy zysk.
Wśród kosztów należy uwzględnić koszty eksploatacyjne, opłaty socjalne oraz wypłaty z tytułu wyjątkowych przyczyn. Należy pamiętać, że zysk jako wartość księgowa nie odnosi się do całkowitych przychodów przedsiębiorstwa, ale odnosi się do zysków firmy .
Zysk księgowy i zysk ekonomiczny
W ramach szerokiej gamy zysków finansowych przyjrzyjmy się najważniejszym rodzajom zysków biznesowych. Te ostatecznie wyceniają działalność gospodarczą Twojej firmy.
Należy pamiętać, że w ramach nauki o rachunkowości zysk księgowy (zwany również zyskiem netto) odnosi się bezpośrednio do marży zysku przedsiębiorstwa. Innymi słowy, zysk księgowy uzyskuje się poprzez odjęcie przychodów i kosztów pochodzących z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej. Wśród tych wydatków znajdują się te o charakterze zmiennym i stałym, czyli operacyjne oraz te związane np. z inwestycjami.
Należy również pamiętać, że istnieje duża różnica pomiędzy zyskiem księgowym a zyskiem ekonomicznym. Jeśli zadamy sobie pytanie, czym jest zysk ekonomiczny, to pojęcie to odnosi się do porównania zysku księgowego z dwóch różnych lat podatkowych. Jeśli na przykład zysk księgowy za rok 2020 wynosi pięć milionów pesos, a za rok 2021 siedem i pół miliona pesos, to mówimy o 50% wzroście zysku ekonomicznego między tymi dwoma okresami.
W jaki sposób ustalany jest zysk przedsiębiorstwa?
Jak już powiedzieliśmy, zysk przedsiębiorstwa to iloczyn prostego wzoru, który uwzględnia zarówno koszty całkowite, jak i przychody całkowite. Odjęcie tych wartości określa rzeczywisty zysk Twojej firmy poprzez jej działalność gospodarczą.
Przyjrzyjmy się przykładowi: jeśli Twoja firma osiąga łączny obrót w wysokości dziesięciu milionów pesos, to od tej sumy należy odjąć koszty inwestycyjne lub koszty operacyjne. Jeśli wyniosą one trzy miliony pesos, to mówimy o zysku biznesowym w wysokości siedmiu milionów pesos.
Różnice między zyskiem brutto a zyskiem netto
Po wyjaśnieniu, czym jest zysk firmowy, jakie są jego rodzaje i jak się go ustala, przyjrzyjmy się różnicom między zyskiem brutto a zyskiem netto:
- Zysk brutto: Znany również jako marża brutto, jest to zapis całkowitej sprzedaży lub przychodów minus koszty zmienne Twojego biznesu. Innymi słowy, jest to wartość wynikająca zarówno z wielkości sprzedaży, jak i produkcji, od której należy odjąć całkowite zmienne wydatki. Znaczenie zysku brutto polega na tym, że jako instrument finansowy jest on traktowany jako skala do pomiaru produktywności firmy, niebezpieczeństwa bankructwa i może wpływać na podejmowanie decyzji, które prowadzą do serii inwestycji mających na celu zwiększenie zysku.
- Zysk netto: Znana jako marża netto, jest ściśle związana z tzw. zyskiem za rok. Czyli jest to rzeczywisty zysk przedsiębiorstwa w danym okresie czasu. W związku z tym zysk netto jest przydatny, aby poznać rentowność i to, jak stabilny finansowo jest twój biznes. Jego wartość oblicza się biorąc pod uwagę zysk brutto oraz koszty stałe, takie jak wynagrodzenia pracowników, spłata zadłużenia, koszty operacyjne itp.
Po poznaniu różnic między zyskiem brutto a zyskiem netto, przyjrzyjmy się dokładnemu wzorowi na ich uzyskanie.
- Zysk brutto: Aby obliczyć marżę brutto, warto zastosować następujący wzór: Zysk brutto = Przychody ogółem - Koszty zmienne
- Zysk netto: Obliczenie zysku netto następuje po uzyskaniu marży brutto. Po skonsolidowaniu tej wartości stosuje się następujący wzór: Zysk netto = Zysk brutto - Koszty stałe
Zanim zamkniemy ten artykuł, przyjrzyjmy się kilku najczęściej zadawanym pytaniom związanym z tematem zysków firmowych.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zysków przedsiębiorstwa
Jeśli chodzi o najczęściej zadawane pytania związane z zyskami firmy, to:
Czym są zyski przedsiębiorstwa?
Zyski firmy można szeroko podzielić na różne gałęzie. Jak widzieliśmy, są te o charakterze biznesowym, księgowym, zysku brutto i zysku netto.
Jakie są rodzaje zysku?
Choć skupiliśmy się na zyskach przedsiębiorstw i ich pochodnych, zwróciliśmy uwagę, że rodzaje zysku można podzielić na zysk księgowy i zysk ekonomiczny.
Co to jest przykładowy zysk?
Zysk, jak wiemy, jest związany z zyskami w roku podatkowym. Przykładem zysku jest oczywiście ten, który określa opłacalność Twojego handlu: zysk netto.
Podsumowując, musimy podkreślić, że koncepcje te służą ułatwieniu pomiaru wartości ekonomicznej firmy, ale nie są magicznymi formułami pozwalającymi na spławienie walczącego o przetrwanie przedsiębiorstwa lub zwiększenie marży zysku. Jak wszystko inne, zyski firmy uzyskuje się dzięki wysiłkowi, poświęceniu i ciężkiej pracy każdego w Twojej firmie.
Powiązane artykuły:
- Podstawowe usługi i wskazówki, które wyróżnią Twoje spa na tle konkurencji
- Do czego powinien dążyć salon kosmetyczny
- Lista urządzeń estetycznych i najlepsze miejsca, w których można je dostać