
Jak zadbać o dobry stan brzytwy?
Golenie brzytwą jest dziś wspomnieniem z przeszłości i zjawiskiem niszowym, coraz częściej można jednak przekonać się o tym, że potrafi ono przyciągać. Już choćby dlatego o profesjonalnym goleniu brzytwą można mówić dziś jako o zabiegu wyjątkowym, noszącym pewne znamiona luksusu. W wielu męskich salonach fryzjerskich jest on już czymś oczywistym, a zainteresowanie tego rodzaju opcją rośnie z roku na rok. Co ciekawe, niemal każdy, kto choć raz zdecydował się na przetestowanie golenia się brzytwą, jest zadowolony z tego powodu.
Sam zabieg golenia nie jest może tak prosty, jak ma to miejsce w wykonaniu współczesnych golarek, efekt jest jednak o wiele lepszy. Niemała jest w tym zasługa wspomnianych zakładów fryzjerskich, w zdecydowanej większości z nich wychodzi się bowiem z założenia, że golenie się brzytwą powinno być wykonane ze szczególną starannością. Ciekawym rozwiązaniem są gorące ręczniki, które nakłada się na twarz oraz specjalne pianki, w niektórych salonach wykonuje się przy tym masaż głowy już po skończonym goleniu. Jeśli jednak efekt ma być profesjonalny, konieczne jest przede wszystkim zaopatrzenie się w dobrą, a jednocześnie odpowiednio ostrą brzytwę.
Jej szlifowanie i ostrzenie jest czymś oczywistym i nie ma znaczenia to, czy zabieg odbywa się w salonie, czy tez w domu. Oczywiście, osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z brzytwą może się wydawać, że czynności, jakie będą musiały wykonać są naprawdę trudne. Nie da się jednak ukryć, że już garść porad może zmienić ich postrzeganie. Jeśli brzytwa ma idealnie golić zarost, a nasza skóra ma być gładka, powinna być ona również dobrze naostrzona. Czasem warto więc poddać ja zabiegowi polerowania. Brzytwy w ich tradycyjnym wydaniu w ogóle nie posiadały wymiennych ostrzy, raz na jakiś czas należało więc naostrzyć je po to, aby cięcie przez nie zarostu nie było trudnym zadaniem.
Dziś golenie brzytwą to przede wszystkim męskie zajęcie, nie można jednak zapominać, że jeszcze nie tak dawno czynność ta była wykonywana również przez panie, które nie chciały mieć zbędnego owłosienia czy to na nogach, czy to pod pachami. Ostrzenie brzytwy wymaga od nas posiadania specjalnego kamienia. Tu najlepiej sprawdza się kamień belgijski z kwarcytami rozłożonymi w jednorodny sposób. Ponieważ posiadają one funkcję ścierną, można liczyć na to, że będą one w stanie równomiernie naostrzyć narzędzie. Ostrzenie na kamieniu jest alternatywą dla szlifowania na pasku i jest zalecane przede wszystkim wówczas, gdy to pierwsze nie jest efektywne, co jest dobrą wiadomością zwłaszcza dla osób początkujących.