
Wybieramy pierwszą brzytwę
Kto raz skorzysta z brzytwy, zazwyczaj nie wraca już do maszynek. Warunkiem jest jednak dobranie dobrej brzytwy na początek.
Brzytwa, czyli co?
Często można wybrać brzytwę w sposób intuicyjny po prostu ją oglądając i czytając opis na opakowaniu. Nie jest to fizyka jądrowa. Ot, kawałek ostrej stali. Trzeba jednak poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego rozmiaru ostrza, jego typu, czoła i podobnych kwestii, by golenie się było wygodniejsze i skuteczniejsze. Na sam początek trzeba się zorientować, o co w ogóle chodzi z terminologią wykorzystywana przez sprzedawców.
Rodzaje stali
Do wyboru mamy trzy rodzaje stali: węglową, nierdzewną oraz damasceńska. Stal węglowa jest tania, ostra i ława do ostrzenia, ale rdzewieje i szybko się tępi. Stal nierdzewna z kolei nie pozwala na zbyt dobre naostrzenie. Najlepsza jest stal damasceńska, która jest jednak droga. Jest ostra i nie wymaga zbyt częstego ostrzenia, a do tego przetrwa spokojnie 100 lat, więc jej zakup wcale nie jest fanaberią.
Rączka brzytwy
Dla odpowiedniego golenia ogromne znaczenie ma rączka. Wykonana może być z różnych materiałów, na przykład nowoczesnych plastików, ale zazwyczaj poszukuje się czegoś ciekawszego, na przykład egzotycznego drewna czy masy perłowej. Rączka musi dobrze leżeć w dłoni, mieć charakter antypoślizgowy i powinna być wytrzymała.
Szerokość ostrza
Szerokość ostrza podaje się w calach. Jest to wartość ważna, ponieważ ciężka i szeroka brzytwa łatwo radzi sobie z trudnym zarostem i dobrze zbiera pianę, ale jest trudniejsza w użyciu i mniej precyzyjna. Typowe modele mają szerokość 5/8 oraz 6/8 cala. Oba są dobre na początek.
Czoło brzytwy
Czoło brzytwy to końcówka brzytwy, a właściwie sposób jej wykończenia. Kiedyś brzytwy dzieliło się właśnie w oparciu o typ końcówki i uważało się, że każda końcówka to inne zastosowanie. Do użytku domowego nikt raczej nie będzie kupował kilku brzytew i raczej obecnie traktuje się ich czoło jako element osobistych preferencji. Czoło uniwersalne, najłatwiejsze w obsłudze jest zaokrąglone. Czoła kwadratowe i haczykowate ułatwiają dokładne modelowanie zarostu, ale łatwo sobie nimi zrobić krzywdę.
Wklęsłość ostrza
Wklęsłość ostrza to kształt szlifu brzytwy. Nie trzeba się tym obecnie za bardzo przejmować, ponieważ niemal wszystkie brzytwy mają szlif określony jako 4/4 i kupowanie innej przez osobę początkującą nie ma sensu. Szlif ułatwia pracę brzytwą i właśnie szlif 4/4 jest najwygodniejszy. Za najważniejszą kwestie warto uznać szerokość ostrza, bo oznacza ona wagę brzytwy, a to z kolei główny czynnik wpływający na wygodę użytkowania.